Nové zásahové vozidlo

Dobrovoľný hasičský zbor obce Bystričany sa raduje

Dobrovoľný hasičský zbor obce Bystričany zaradený do kategórie A1 je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života v našej obci.  Dobrovoľní hasiči sú nám vždy nápomocní a ich prácu si veľmi vážime. Dobrovoľnému hasičskému zboru v mene obce Bystričany vyjadrujeme hlbokú úctu a veľké poďakovanie za všetku doterajšiu prácu a obetu v prospech nás všetkých.
Špeciálne v týchto ťažkých časoch ďakujem hasičom, že im nie je ľahostajný osud druhých, že sú ochotní vždy a za akýchkoľvek okolností podať pomocnú ruku ľuďom, ktorí to v danej chvíli potrebujú. Veľká vďaka patrí aj obecnému zastupiteľstvu, ktoré našlo finančné prostriedky v rozpočte na zakúpenie vozidla. Našich hasičov budeme vždy maximálne podporovať.

AHZS 1B CAS24 SCANIA P93HK 4x4 L280
Automobil hasičskej záchrannej služby typ 1B je určený, ako stredné zásahové vozidlo. Patrí medzi univerzálne automobily so širokými možnosťami nasadenia pri požiaroch, dopravných nehodách, technických zásahoch, ekologických haváriách a i.
Kabína vodiča je určená na prepravu až 9 člennej posádky. Tri sedadlá sú vybavené integrovanými držiakmi na dýchacie prístroje. Nachádzajú sa v nej predovšetkým prostriedky, ktorými sa vybavuje hasičské družstvo počas jazdy na zásah, ako napríklad vysielačky, svietidlá, opasky, dýchacie prístroje, termokamera a ďalšie.
Hasičskú nadstavbu tvorí nádrž na 3200 l vody, kombinované odstredivé čerpadlo značky Ziegler nemeckej výroby s výkonom 2400 l/min. pri tlaku 8 barov a 250 l/min. pri 40 baroch. Na streche vozidla sa nachádza lafetová prúdnica s prietokom 2400 l/min. Nadstavba má aj osvetľovací stožiar s výkonom 3x1000W, ktorý je poháňaný elektrocentrálou.
Vo výbave vozidla je okrem príslušenstva na hasenie požiarov vodou a penou, aj vyslobodzovacie hydraulické zariadenie značky Lukas, pretlakový ventilátor, vaničkové nosidlá do podvesu, prostriedky na likvidáciu menších únikov ropných látok, motorová reťazová píla, rôzne laná, upínacie popruhy, reťaze, hasiace prístroje, ručné elektrické náradie a mnoho ďalšieho drobného vybavenia.

Takticko-technické parametre:
Názov: Scania
Typ: P93HK 4x4 L280
Výkon: 208 kW / 280PS
Objem motora/ počet valcov: 8500cm³ / 6
Rázvor kolies: 3800 mm
Norma: Diesel Euro 1
Počet rýchlostných stupňov: 9 vpred/2 vzad
Prevádzková hmotnosť: 10.520 kg
Maximálna hmotnosť: 18.000 kg
Dĺžka/ šírka/ výška: 7600 mm / 2500 mm / 3010 mm
Miesta na sedenie: 1 : 8
Dátum prvého prihlásenia: 03.09.1996
Výrobca nadstavby: Marte
Cena: 32 500 EUR