Občianske združenie CAPINA

Dňa 18. decembra 2009 vzniklo v našej obci Občianske združenie CAPINA, ktoré od jeho vzniku z pozície predsedu vedie Marek Dobiš a vedenie aktuálne dopĺňa Martin Rendek (podpredseda), Tomáš Plachý, Anton Dobiš a Monika Valentková, ktorá nahradila vo vedení svojho brata Štefana Tesaroviča, ktorý funkciu zastával od založenia združenia. Združenie v súčasnosti združuje 44 členov, predovšetkým z Viesky. Pre svojich členov, ale aj širokú verejnosť organizuje rôzne kultúrno-spoločenské akcie, z ktorých nálepku „tradičné“ získali: Výstup na Vtáčnik pri príležitosti osláv májových sviatkov, opekačka pre deti k MDD, Letné slávnosti cez leto, Stretnutie deti s Mikulášom a Batôžkový Silvester. Združenie počas svojho 13-ročného pôsobenia zorganizovalo a spolupodieľalo sa na rôznych kultúrnych a spoločenských akciách. Trikrát sa nám podarilo získať grant od ČSOB banky na podporu komunít a spolu s podporou obce vybudovať Bystričiansky okruh, rekonštrukciu našej tradičnej „kocky“ a fitnescentrum v priestoroch Termálneho kúpaliska Chalmová. Koronové obdobie poznačilo a utlmilo aj našu činnosť a naše akcie. Pred koronou sme pár rokov organizovali Bedmintonová ligu.
Naša nosná a v podstate už tradičná akcia sú Letné slávnosti, ktorú štartuje futbalový zápas ženatí vs. slobodní, v ktorom dôležitejší ako výsledok je športový duch. Slávnosti otvárajú dobrovoľní hasiči z Bystričian, ktorí prezentujú svoje remeslo v praxi. Deti ale i dospelí si svoje sily môžu zmerať v rôznych súťažných disciplínach.
Letné slávnosti 2022 sme spojili s veľkolepou akciou „Stretnutie Viesok na Slovensku a v Čechách“, ktorú sme spoluorganizovali, a tým pomohli prinavrátiť toto podujatie do našej obce po druhýkrát.
Z pozície predsedu by som chcel poďakovať všetkým členom, dobrovoľníkom, všetkým organizáciám v obci a v neposlednom rade samotnej obci Bystričany, za ich spoluprácu a podporu, ktorá bola a verím, že aj bude vždy korektná a na vysokej úrovni. Spoločnými silami sa neustále snažíme o spestrenie všedných dní našich spoluobčanov a o obohacovanie kultúrno-spoločenského diania v našej obci. Aktuálne informácie z činnosti OZ Capina si môžete prezrieť na ich facebookovej stránke: facebook.com

Marek Dobiš – predseda OZ CAPINA